Jak čepovat pivo!


Jak čepovat pivo!

Šnyt neboli košt
Tenhle způsob je pozůstatek doby, kdy hospodští při každém naražení sudu nové pivo koštovali. V tomto případě není míra tak důležitá. Pivo má bohatou pěnu a přitom si uchovává všechny své nejlepší vlastnosti. Je to velice oblíbený způsob pití u znalců. Jim v tomto případě nezáleží na tom, kolik piva vlastně ve sklenici je.

Hladinka
1. krok Pro čepování na hladinku je ideální otočný kohout. Ten nejprve otevřete jen na zhruba 45 ° a jemně do sklenice napustíte trochu pěny.
2. krok Potom se kohout otevře na maximální průtok. Pivo pouštíte po stěně sklenice. Proud musí být plynulý.
3. krok Čepování skončíte prudkým zavřením kohoutu. Můžete udělat i malý kopeček a vůbec nevadí, když trochu pěny přeteče ven ze sklenice
4. krok Po načepování se pivo zvolna uklidňuje a „dochází“. Pěna je jemná a rovná. Po napití vytváří na stěnách krupici a kreslí kroužky, tzv. „hladinky“.

Mlíko
Kohout pootevřete jen na 45 ° a na jeden ráz načepujete sklenici, po okraj naplněnou hustou smetanovou pěnou. Po napití cítíte překvapivě především pivo. Kouzlo „mlíka“ se naplno projeví, je-li vypito ihned po načepování. Mlíko je svérázný, atypický, svým způsobem podmanivý styl čepování. Pokud jej neznáte, vyzkoušejte si ho.

Čochtan
Je to přesně opačný způsob než ten předchozí. Čochtan je pivo bez pěny pro skutečné znalce. Má silný říz, protože je v něm hodně přírodního oxidu uhličitého. Čepuje se na jeden zátah, kohout musí být otevřený na maximum. Takové pivo by se mělo co nejdříve vypít, protože kvůli absenci pěny rychle zvětrává.

Nadvakrát
Jde o nejrozšířenějsí způsob čepování u nás a bohužel ne ten nejlepší. Z čepování nadvakrát se totiž často stává čepování „navícekrát“. Pivo tím ztrácí chuť a sytost. Čepování nadvakrát má ale jinak podle něj své opodstatnění, protože když se pivo načepuje na jeden zátah má příliš velké množství kysličníku a nadýmá.

Pivo se má čepovat na jeden zátah, aby se jím co nejméně hýbalo. Sklenice držte zpočátku v úhlu 45° vůči pípě, pivo zprvu pouštějte ‚„po skle“, v závěru sklo narovnejte a dočepujte pod pěnu. Ta by měla být krémově smetanová, homogenní a pevná. Nesmí se v ní objevovat menší či větší díry a rozhodně by neměla připomínat bublinky, které se tvoří přípravky na mytí nádobí. Existují různé druhy kohoutů. Takzvaná nostalgie má otočný kohout, lze s ním otáčet až o 90°. Otočíte-li jen o 45° poteče pěna, otevřete-li kohout na 90° poteče pivo. Pákový kohout, takzvaný zmrzlinář, který je v řadě hospod a budete ho zcela jistě mít i při domácím čepování, má dvě polohy. Dáte-li páčku směrem k sobě, poteče vám pivo, směrem od sebe pěna.

Dejte si pozor, některá zařízení mají pevnou polohu, to znamená, že je dáte do požadované polohy a nemusíte je již držet. Některé musíte po celou dobu čepování tlačit směrem k sobě či od sebe. Oba druhy kohoutu mají takzvaný kompenzátor, kterým se mění tlak piva a ovlivňuje, jak bude pivo nasycené. Lidé se často diví, že jim pivo moc pění. To však zpravidla není chyba piva. Kompenzátor je pomocník, ale ne spasitel, je třeba s ním pracovat citlivě a před čepováním jej ‚naladit‘ do nejlepší polohy. Jako všechno, je pouze jedním elementem celého procesu čepování. Aby výsledek byl žádoucí, musí se správně sehrát celý ‚orchestr‘, to je optimální teplota sudu, správný tlak a co nejlepší průtok. A samozřejmě i vlastní způsob čepování.

Nejlepší způsob čepování je takzvaná hladinka. Tak se pivo v Česku tradičně čepuje. Další způsoby však také mají své příznivce. Velkým problémem při čepování bývá špatná čistota. Svou roli hraje i čistota sklenic. Jestliže bylo sklo, do kterého jste pivo načepovali, zaprášené, poznáte to podle toho, že se ode dna zvedají bublinky, což spousta lidí zcela mylně považuje spíše za plus. Zkušený piják však s vámi vyběhne. Všechny prohřešky proti hygieně se poznají podle pěny. Pěna rychle padá, tvoří se v ní trhliny a její struktura připomíná růžičky květáku. Správná teplota při čepování ovlivňuje nejen chuť piva, ale také jeho pěnivost. Pivo je ideál vychlazené na 6 až 8°C. Teplota piva při čepování by tedy měla být asi o stupeň nižší.

 

Categories